תכנון תאורה ביתית

מאת מורן רוזנברג מעצבת פנים

תאורה הינה אחד מהאלמנטים החשובים והמהותיים בעיצוב הפנים. הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פרקטית ואנרגטית .
תאורה המתוכננת נכון מעצימה את עבודת עיצוב הפנים ותהווה חלק אינטגראלי משלמותו של הנרטיב העיצובי הנבחר.

התאורה יכולה ליצור דרמה או שקט, להיות רומנטית או מנוכרת, מודגשת או מרומזת, חמה או קרה וכו'. זאת בהתאם לצרכים ולמראה אליו אנחנו מכוונים; על כן המלצתי היא לא להשאירה לסוף התהליך ולהקצות גם עבורה נתח מתקציב הפרויקט.

חוסר שימת דגש או תכנון לקוי עבור הצרכים הנדרשים מבחינה זו בכל אזור בבית- יגרמו לחוסר נוחות בשגרת היום יום ולתסכול שעלול לגרור שינויים עתידיים של חציבות בקיר וטרחה מיותרת.

בתכנון מוקדם ונכון- נמקם את גופי התאורה בדיוק לפי צרכי דיירי הבית ונכין את תשתית החשמל והתאמות הגבס הנדרשות מראש.

תאורה הינה תורה שלמה. בפרויקטים גדולים ומורכבים-מומלץ לפנות לייעוץ או ליווי של יועץ המתמחה בהתאמה וחישובי תאורה. ובכל זאת, בבואנו לתכנן את התאורה בביתנו, כדאי לתת את הדעת אל מול כמה נקודות בסיסיות שיסייעו לשפוך קצת אור על הנושא:

* הבנת צרכי התאורה בכל אחד מאזורי הבית;
מטבח, שרותי אורחים, חדר שינה, חדר עבודה, מסדרון- כל אחד מאלה יצריך התייחסות תאורה שונה מבחינה פונקציונאלית ו/או אוירתית.
יש להתייחס למס' הנפשות בבית, גילם (ככל שאנחנו מתבגרים- אנו נזקקים ליותר אור), כיווני אויר (מתי נזדקק יותר לשימוש בתאורה מלאכותית ביחס לשעות היום) וכמובן השימוש הפונקציונאלי בכל אזור ואזור. האם יש צורך בתאורת עבודה שוטפת או דווקא באור נקודתי וכיוב'.

* הסתכלו על התכנון האדריכלי וחומרי הגמר ובחרו בתאורה שתעצים אותם ותדגיש את ייחודם.
האם ישנם פרטים אותם תרצו להבליט, או אולי להיפך- דווקא לטשטש… התאורה מאפשרת לנו ליצור עניין ואמירה יד ביד עם הצורך הטכני שלנו בה. היא משרתת אותנו ככלי אדריכלי עיצובי נוסף המשלים את הקונספט והבחירות העיצוביות שלנו בכל חלל.
האם נרצה להדגיש אמנות שתלויה על הקיר, חיפוי קיר מסוים או דווקא אלמנט בתוך רהיט? תאורה ברצפה עשויה ליצור דרמה, תאורה המדגישה את צידי הקיר בdown light עשויה לתת אשליה של גובה וכו'.

* סוגי נורות וההבדלים בניהן:
נורות ליבון: נורות השורפות את גז הארגון הנמצא בתוכן, יוצרות אנרגיה ובכך גם מתחממות. לקבוצה זו שייכת נורת הליבון האגסית הקלאסית שכולנו מכירים מהעבר ויצאה משימוש מזה זמן. למשפחת נורות הליבון שייכות גם נורות הפחם, שבאות במגוון גדלים וצורות ויוצרות אור חם ונעים לעין. הן מתאימות מאוד לתאורה אווירתית ובמינונים קטנים, בין היתר מכיוון שהינן בזבזניות בחשמל.

נורות הלוגן:
קיימים סוגים שונים של תווכי צריכה אנרגטית. נורות אלה חסכוניות יותר בחשמל מנורות הליבון אך עדיין בעלות צריכה אנרגטית גבוהה יותר מהפלורסנט והלד. בעלות אור הומוגני ומאוד מנוכר. כאשר ממוקמות על תקרה- יוצרות הצללה על הפנים שאינה מחמיאה. גופים לנורות הלוגן משמשים לרוב כספוטים להדגשת אלמנטים.

פלורסנט:
הפלורסנט נכלל במשפחת הנורות החסכוניות בחשמל. בודאי בהשוואה לנורות הליבון ובעל חיי נורה גבוה. הוא מגיע במגוון צבעי אור ויתרונו הוא בעלות הנמוכה לעומת הלד, אך המבנה הספציפי הסלילי של הנורות- לרוב ימנע מאתנו להשתמש בהן כנורה דקורטיבית. חשוב לזכור כי הפלורסנט מהבהב עם הדלקה בשל פריקת הגז שבתוכו- דבר שלעיתים נרצה להימנע ממנו באזורים מסוימים.

תאורת הלד:
כיום נחשבת לתאורה החסכונית ביותר מבחינה אנרגטית. עלותה יקרה יותר מהפלורסנט אך בעלת אורך חיים ארוך מאוד. נורות הלד קיימות במגוון עוצמות, גדלים, צורות וגווני צבע (Kalvin).
משרתת אותנו נפלא בפתרונות לצרכי אור שוטף (כגון מטבחים, חדר עבודה וכו')
כמו גם באור ממוקד.

* טמפרטורת צבע האור
גוון האור נקבע ע"י יחידות הנקראות קלווין k-Kelvin ומופיעות על אריזת הנורה (וכן מוטבעות עליה).
ככל שערך הkelvin גבוה יותר כך- האור לבן יותר ו"קר" יותר.
לאנשים המבקשים אור חם, הקרוי גם daylight- מומלץ לבחור נורות בעלי ערך של k2700-3000k. מעל ערך זה- האור נהיה לבן-כחלחל יותר ומיועד בעיקר לשימושים מסחריים כגון מעבדות, מפעלים וכו'.
בחירת גוון הצבע תלויה בהעדפה אישית, הצורך הנדרש באותו חדר ושילובו עם סגנון הריהוט וחומרי הגמר בבית.
מלבד צבע האור, קיימים פרמטרים נוספים אליהם נתייחס בתכנון נכון של תאורה כגון לומן (עוצמת האור ו-LUX (שטף האור).

קרדיט: littleanvil.com

* טיפים כלליים לתאורה בחללי הבית השונים:
הסלון: זהו אזור עם מגוון פעילויות בו זמנית; מתכנסים בו לשיחה, לאירוח, לצפייה בטלויזיה, לקריאה וכו'.
נקודת מאור מרכזית היא האופציה הברורה, שכן היא ממקדת אותנו למרכזו של החלל בו אנו נאספים ומפיצה אור מספק להתנהלות בו. יחד עם זאת, נשתדל למקם עוד מס' נקודות מאור בסלון שיעשירו את האובייקטים שבו ויתרמו לשימוש פונקציונאלי שונה- אור מישני או אווירתי.
במידה ויש לנו חיפוי קיר מיוחד או אמנות תלויה שנרצה להדגיש- נבחר למקם גוף תאורה המאיר ומבליט את הטקסטורות או הצבעים, גוף תאורה עומד או שולחני לצד הספה- יוסיפו תחושת אינטימיות ויזמינו אותנו להתרווח בניחותא עם כוס קפה וספר, גופי תאורה המשולבים בריהוט- יעשירו באורם פסלים או תמונות משפחתיות הממוקמות במדפים וכו'.מטבח: אזור המטבח דורש התייחסות מיוחדת, שכן זהו אזור עבודה והתכנסות בו שוהים לא מעט זמן בשגרת יומנו. תאורה שאינה משרתת אותנו בצורה הנכונה- תעיק ותקשה עלינו את ההתנהלות בו.
נשתדל לשייך את צרכי התאורה שלנו במטבח לקטגוריות:
תאורה טכנית: תאורת עבודה. תאורה חזקה ואחידה, שוטפת אור. בתאורה זו נשתדל שתיתן אור אחיד ונוח למשטחי העבודה האופקיים והאנכיים שבמטבח. אני מוצאת שתאורת לד היא האידיאלית והנוחה ביותר. תאורה טכנית יכולה להיות צמודת תקרה כפס לד, פס צבירה בעל גופים הזורקים אלומות אור, גופים שקועי גבס ועוד מגוון אפשרויות.
בכל אופציה שתבחרו, חשוב לזכור למקם את גוף התאורה בתקרת המטבח באופן שלא יפריע או יתנגש עם פתיחת קלאפות או ארונות עליונים ובנוסף, רצוי ומומלץ לא לבחור גוף תאורה שעלול ליצור הצללה כלפי משטח העבודה בעודכם עומדים לידו.

תאורה ממוקדת- מדגישה אזורים מסוימים במטבח. למשל: תאורה מעל האי, תאורה בתוך ארון המזווה הנדלקת עם פתיחתו, פס לד הממוקם מתחת לארונות עליונים ומאירה את השיש מתחתיו וכו'
תאורת ממוקדת יכולה לשמש גם לעיתים כתאורת אוירה חלשה במטבח. כזאת שאנחנו מדליקים לעת ערב ויוצרת תחושה חמימה ואינטימית באזור המטבח.

חדר שינה הורים:

לתאורה מרכזית בחדר השינה מומלץ לבחור תאורה המפיצה אור, אך כזו שאינה מסנוורת, שכן בזמן שאנו שוכבים במיטה- עינינו פונות מעלה כלפי האור. ניתן להשיג זאת באמצעות נורות חלביות או גופי תאורה בעלי זכוכית עם טקסטורה, המרככת את קרני האור.

מלבד תאורה מרכזית, ניקח בחשבון בחדר ההורים גם תאורת קריאה לצד המיטה. מיקום תאורת הקריאה יכול להיות כגופים תקרתיים היורדים מטה משני צידי המיטה, צמודי קיר לצד ראש המיטה או גוף שולחני המונח על כוננית בצד.

מאחר שתאורת קריאה הינה אישית ולעיתים רק אחד מבני הזוג נעזר בה בעוד השני ישן- חשוב לתת את הדעת בנושא סנוור ופונקציונאליות; גוף תאורה תלוי מהתקרה לצד המיטה יהיה פחות ממוקד ויותר מפזר אור לעומת גוף צמוד קיר שניתן לכוון ולמקד לנקודה ספציפית. לעומת זאת- האופציה הראשונה יכולה לשמש מלבד לקריאה- גם כתאורת אוירה רומנטית ומרגיעה בחדר השינה. שתי האופציות מתאימות, כל עוד לוקחים בחשבון את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן.

תאורה לשולחן איפור בחדר השינה נוחה ויעילה בעיקר כאשר היא ממוקמת כגוף צמוד קיר הפונה אלינו לצידי המראה התלויה או מעליה ולא ממש מעל הראש שכן תיצור הצללה על הפנים. מומלץ להיעזר בנורות חלביות לריכוך התאורה, אך בעלות אור חזק.