גידול וטיפוח צמחים בבית

מאת מורן רוזנברג מעצבת פנים

צמחייה בבית היא אהבתי הגדולה. ידוע כי לצמחים יש השפעה חיובית על הפחתת זיהום אויר, הם מעשירים את מראה הבית בצבע וגוונים נפלאים, יוצרים תחושה כללית של רעננות, חום ונינוחות ומזמינים אותנו להבחין ולהתבונן בפינות ובאזורים בהם הם מוצבים בבית.
גם אם עד היום נמנעתם מלגדל עציצים- אני ממליצה בחום לנסות וליהנות מירוק בעיניים. שימת לב למס' תנאים בסיסיים יבטיחו לכם עציץ ירוק ויפיפה שיקשט את הבית ויחזיר לכם אהבה.

הסוד הפשוט להצלחה בגידול צמחים בבית הינו בבחירה נכונה שלהם ובשמירה על תנאי מחייה המתאימים להם:
מינוני אור- ישנם זנים היכולים להתקיים בקלות באור מועט, אך ככלל גורף- ככל שהעציץ יהיה קרוב יותר לחלון או מרפסת- כך יגדלו סיכויו לשרוד למשך זמן ארוך יותר והוא יצמיח עלים ירוקים ויפים יותר.
אוורור- רבים מהצמחים הביתיים, גם אלה שיכולים לשרוד במעט אור- זקוקים לאוורור. חלל סגור יזמין מזיקים ויפגע בהתפתחות ונראות הצמח.
השקיה- הסיבה הידועה והנפוצה לריקבון בצמחים הינה השקיית יתר. יש להשקות את צמחי הבית בתדירות קבועה ורק כאשר האדמה בו יבשה או מעט לחה. יחד עם זאת- חשוב לשים לב כי יש ניקוז בתחתית כלי העציץ המאפשר לעודפי המים לצאת החוצה.

הצמחים הביתיים הטובים ביותר והיפים בעיני, הינם הפשוטים והמוכרים לרובנו. כדאי להתחיל מהזנים העמידים שבהם והפחות "מפונקים". ישנו מגוון רחב ועשיר ביותר המתאים לגידול בבית ממנו תוכלו להתרשם בכל משתלה.
חישבו מראש היכן תרצו למקם את העציץ, האם בפינה לה יעדתם את מיקומו יחמיא צמח גבוה, או אולי נמוך? דקיק או שופע? המראה הרצוי ינחה אתכם בבחירת הזן המתאים מבין האפשרויות.

הנה כמה דוגמאות לזנים עמידים ופשוטים לתחזוקה:

הפוטוס

צמח הבית המוכר והידוע- לא יאכזב אותנו. פשוט וקל לתחזוקה. דורש מעט אור, כך שניתן למקם אותו גם בפינות הבית ולא בהכרח ליד חלון. בעל צמיחה מהירה, יכול לטפס מעלה אם נתפוס אותו בחוט על קיר או להשתפל מטה אם נניח אותו על מדף.

דקל הקנציה

דקל הקנציה: צמח יפיפה, גבוה, בעל שיק ונוכחות. יעשיר כל פינה בה יוצב. ירוק כל השנה, אינו דורש אור ישיר אך זקוק לאוורור.

מונסטרה

גם צמח המונסטרה (הנקרא גם אוזן פיל בשל צורת עליו) יפייפה, בשל כפותיו הגדולות והיפות והנפח שהוא תופס. זהו צמח טרופי עמיד מאוד. ירוק כל השנה, דורש השקיה בין פעם לפעמיים בשבוע- בהתאם לחשיפתו לשמש ובכל מקרה- יש להשקות כאשר האדמה בו יבשה.

סוקלנטים

משפחת הסוקלנטים כוללת מגוון רחב של צמחים יפיפיים ובעלי צורות, מרקמים וצבעים מגוונים.
הטיפול בסוקלנטים הינו פשוט, רובם אינם זקוקים להרבה אור ויסתפקו בהשקיה מועטה יחסית (פעם בשבוע תהיה לרוב מספיקה, על אף שתדירות ההשקיה קשורה לא פעם במיקום הצמח וגודל העציץ).
ניקוז יעיל בעציץ הסוקלנט הינו הכרחי שכן עודף מים גורם לריקבון העלים.
צמחי הסוקלנט ישתלבו נהדר בעציצי חרס או אבן וישתלבו נהדר בפינות שונות בבית.